Co potrafi Blockchain?

Przez ostatnie 30 lat instytucje finansowe powodowały zakłócenia w wielu branżach na całym świecie. Wiedzą jak ważna jest nowoczesna technologia w dzisiejszym świecie.

Aby być na bieżąco ze zmianami, banki tworzyły laboratoria badawczo-rozwojowe, budowały centra badawcze i rozwijały partnerstwa z deweloperami blockchain żeby w pełni wykorzystać nadchodzący potencjał jaki daje nam nowoczesna technologia.

Banki zrobiły pierwszy krok do nauki nowoczesnej technologii aczkolwiek zaraz za nimi były uczelnie, firmy konsultingowe oraz rząd.

Ta cała praca jest oczywiście dodatkiem dla wykonywanej przez programistów oraz przedsiębiorców pracy, lub przez znalezienie nowych i lepszych sposobów do użycia bitcoina i blockchaina etherum albo stworzenie całkowicie nowych blockchainów.

Po 3 latach możemy obserwować pierwsze efekty tej pracy.

Mimo że wiele rzeczy pozostaje zagadką, wiemy do czego już można użyć łańcucha bloków.

Ustalanie tożsamości cyfrowej

Jak omawialiśmy w naszych poradnikach “Jak działa technologia Blockchain?”, element tożsamości w technologii blockchain jest skutkiem użycia kluczy kryptograficznych. Klucz publiczny w połączeniu z kluczem prywatnym tworzą potężny cyfrowy identyfikator oparty na posiadaniu.

Klucz publiczny to inaczej twój pseudonim(podobnie jak adres email), natomiast kluczem publicznym jest ciąg który pozwala na Twoja cyfrową interakcje z innymi użytkownikami. Kryptografia jest ważnym elementem rewolucji blockchain.

Łańcuch bloków jako system zapisu

Jak opisywaliśmy. “Czym jest rozproszony rejestr?”, blockchainy są innowacją w zakresie rejestracji i dystrybucji danych. Są wykorzystywane do rejestrowania zarówno danych statycznych(rejestr), lub danych dynamicznych(transakcje), przez co stają sie ewolucją w systemach zapisu.

W przypadku rejestru, dane na blockchainie mogą być zapisywane przez jedną z trzech kombinacji,

Unencrypted data – Może być odczytywany przez każdego uczestnika blockchain w łańcuchu i jest w pełni zrozumiały.

Encrypted data – Może być odczytany przez uczestników z deszyfrowanym kluczem. Klucz ten zapewnia dostęp do danych na blockchain i może udowodnić kto dodał dane i kiedy.

Hashed data – Może być zaprezentowany obok funkcji która go stworzyła aby pokazać że żadne dane nie zostały naruszone.

Skróty blockchain są ogólnie tworzone w połączeniu z oryginalnymi danymi które są przechowywane poza łańcuchem. Cyfrowe odciski palców są przechowywane w blockchain gdyż główna informacja może być przechowywana w trybie offline.

Przez taką możliwość zapisu , wiele organizacji może pozmieniać swoje sposoby współpracy.

Obecnie , gdy dane są magazynowe na prywatnych serwerach, generują ogromne koszty transakcji pomiędzy przedsiębiorstwami obejmującymi procesy, procedury oraz kontrole krzyżowe dokumentacji.

Dowód stałości

Jednym z elementów Blockchain jest to że posiada on swoją własną historię. Dzięki temu często nazywany jest ,,niezmiennym”. Innymi słowy, było by niesamowicie trudno zmienić jakiś wpis w bazie, ponieważ trzeba było by zmienić wszystko to co stało się po naszej ingerencji w bazie, na wszystkich węzłach sieci. Dlatego bardziej jest to system rejestru aniżeli baza danych.

Służy jako platforma

Kryptowaluty były pierwszą aplikacją która rozwinęła się przy użyciu technologii blockchain. Teraz ludzie zastanawiają sie nad zmianą platformy do wymiany kryptowalut w platformę do zawierania smart contracts.

Głównym pomysłodawcą smart kontraktów jest Nick Szabo który opisał je już w 1990 roku. W smart kontraktach maszyny zaczynają prace po otrzymaniu zewnętrznego wejścia (kryptowaluta) lub wysyłają sygnał, który uruchamia aktywność blockchaina.

Istnieją też “smart legal contracts, Ricardian contracts. Sporo z tej aplikacji jest oparte na idei że kontrakt polega na wzajemnym porozumieniu i jest wynikiem tego na co obie strony sie zgadzają. Tak więc , umowa może być połączeniem porozumienia słownego, pisemnej umowy, a teraz także wiele użytecznych aspektów blockchaina jak znacznik czasu, token, audyt, koordynacja dokumentów lub logika biznesowa.

Istnieje także smart kontrakty na Ethereum. Są to programy które kontrolują zasoby blockchain, wykonywane na interakcji blockchaina etherum. Etherum jednak samo w sobie jest platformą inteligentnego kodu kontraktowego.

Blockchainy nie są stworzone na podstawie nowoczesnej technologii. Są one stworzone z aranżacji 3 istniejących technologii.

ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco i otrzymuj najważniejsze wiadomości ze świata kryptowalut

Invalid email address
Obiecujemy nie wysyłać spamu. W każdej chwili możesz anulować subskrypcję.