Czym jest Bitcoin?

System Bitcoina pozwala na dokonywanie płatności pomiędzy użytkownikami z pominięciem strony trzeciej takiej jak bank czy procesor płatniczy. Jest tworzony i przechowywany elektronicznie. Bitcoiny nie są drukowane jak dolary czy euro – są produkowane przez komputery na całym świecie wykorzystujące darmowe oprogramowanie.

Jest to pierwszy przykład tego co dzisiaj nazywamy kryptowalutami, rosnąca klasa aktywów która łączy cechy typowe dla tradycyjnych pieniędzy z cechami kryptografii.

Kto stworzył Bitcoina?

Anonimowy twórca oprogramowania znany pod pseudonimem Satoshi Nakamoto pokazał światu Bitcoina w 2008 roku, jako elektroniczny system płatniczy bazujący na dowodzie matematycznym. Pomysł polegał na stworzeniu sposobu wymiany, niezależnego od scentralizowanej instytucji, który będzie bezpiecznie przenoszony drogą elektroniczną, w sposób weryfikowalny i niezmienny.

Do dzisiaj nie wiadomo kim jest Satoshi Nakamoto.

Czym różni się od tradycyjnych walut?

Bitcoin może być używany do płacenia za rzeczy online, jeżeli obie strony się na to zgodzą. W tym sensie przypomina tradycyjne pieniądze jak dollar, euro czy jen które również są przenoszone elektronicznie.

Różnie się jednak znacząco od walut fiducjarnych w kilku aspektach:

1 – Decentralizacja

Najbardziej charakterystyczną cecha Bitcoina jest jego decentralizacja. Żadna instytucja nie kontroluje sieci Bitcoina. Sieć jest tworzona przez grupę wolontariuszy – programistów. Piecze nad otwartą siecią trzymają dedykowane komputery na całym świecie. Przyciąga to jednostki i grupy ludzi którzy nie czują się komfortowo z tym że banki i inne instytucje rządowe mają władze nad ich pieniędzmi.

Bitcoin rozwiązuje problem ,,double spending” elektronicznych walut (problem polega na tym że elektroniczne aktywa mogą być skopiowane lub użyte dwukrotnie) poprzez połącznie kryptografii i bodźców ekonomicznych. Funkcja ta w przypadku walut fiducjarnych (przelewów online) jest pełniona przez banki które mają władze także nad systemem gotówkowym. W Bitcoinie poprawność transakcji jest pilnowana przez komputery na całym świecie, a sieć Bitcoina nie ma żadnego właściciela.

2 – Ograniczona podaż

Waluty fiducjarne (dolar, euro, pln itp) mają nieograniczoną podaż – bank centralny może wydrukować ich ile chce, i może probować manipulować wartościa waluty względem innych walut. Posiadacze każdej z tych walut (głównie mieszkańcy poszczególnych państw) ponoszą koszt tego zabiegu.

W przypadku bitcoina, podaż jest ściśle kontrolowana przez fundamentalny algorytm. Mała ilość nowych bitcoinów jest wypuszczana w obieg co 10 minut, co 4 lata ilość nowych bitcoinów wpuszczana do sieci jest zmniejszana o połowę, aż osiągniemy maksymalną ilość 21 milionów sztuk. To czyni bitcoina bardziej atrakcyjnym jako aktywo – w teorii jeśli popyt na coś rośnie, a podaż pozostaje bez zmian (lub tylko minimalnie się zwiększa jak w przypadku bitcoina) jego wartość będzie rosła.

3 – Pseudoanonimowość

Podczas gdy użytkownicy tradycyjnych przelewów elektronicznych są zazwyczaj weryfikowani (potwierdzenie tożsamości aby zapobiec praniu pieniędzy), użytkownicy bitcoina operują w pół-anonimowości. Nie ma tutaj centralnego weryfikatora, użytkownicy nie muszą przedstawiać swojej tożsamości podczas wysyłania bitcoinów do innych użytkowników. Gdy zostaje zlecony przelew bitcoin, protokół sprawdza wszystkie poprzednie transakcje aby potwierdzić czy wysyłający ma określoną ilość bitcoinów aby przelać je do kogoś innego. System nie potrzebuje tożsamości wysyłającego ani adresata przelewu.

W praktyce, każdy użytkownik jest identyfikowany swoim adresem bitcoinowym. Dzięki temu transakcje mogą być w jakimś stopniu śledzone. Istnieją sposoby na to aby prześledzić czyjąś transakcje, ale nie jest to takie proste.

Większość giełd wymiany kryptowalut została zmuszona przez prawo do weryfikowania swoich użytkowników którzy kupują lub sprzedają bitcoiny na ich platformach. Wszystkie transakcje bitcoina są transparentne i możemy przejrzeć je na blockchain bitcoina.

To nie czyni do końca Bitcoina idealnym narzędziem dla kryminalistów, terrorystów i osób piorących pieniądze.

4 – Niezmienność

Transakcji na bitcoinie nie można cofnąć, w przeciwieństwie do przelewów tradycyjnych.

Dzieje się tak ponieważ nie ma głównego ,,nadrządcy” który może powiedzieć ,,ok, cofamy przelew”. Jeżeli transakcja jest zapisana w sieci bitcoin, i jeżeli zostanie ona potwierdzona przez sieć, nie da się już nic z nią zrobić.

Chociaż może to kogoś niepokoić, oznacza to bardzo proste i uczciwe zasady. Żadnej transakcji nie można cofnąć ani zmienić.

5 – Podzielność

Najmniejsza jednostka bitcoina nazywana jest satoshi. Jest to jedna stu milionowa bitcoina (0.00000001) – przy dzisiejszej cenie jest to bardzo mała kwota. To bezprecedensowo pozwala wprowadzić mikropłatności których zwykły system bankowy nie jest w stanie zapewnić.

ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco i otrzymuj najważniejsze wiadomości ze świata kryptowalut

Invalid email address
Obiecujemy nie wysyłać spamu. W każdej chwili możesz anulować subskrypcję.