Czym jest rozproszony rejestr?

Rejestry (księgi rozrachunkowe), fundamenty ksiegowosci, sa tak stare jak pismo i pięniądze.

Ich podstawą była glina, drewniane belki (stanowiły zagrożenie pożarowe), kamień oraz papier. Kiedy ludzie opanowali komputery (1980-90r.), zapisy papierowe były zamieniane z postaci analogowej na cyfrową, często przez ręczne wprowadzanie danych.

Początkowe rejestry podążały drogami katalogowania oraz rachunkowości świata opartego na papierze. Można powiedzieć, że digitalizacja(wprowadzenie do pamięci komputera, danych cyfrowych metodą skanowania) została zastosowana do logistyki dokumentów niż do ich tworzenia. Instytucje opierające sie na “papierze” są podstawą naszego społeczeństwa: pieniądze, pieczęcie, podpisy, rachunki, certyfikaty i korzystanie z podwójnej księgowości.

Moc obliczeniowa i przełomy w kryptografii, wraz z odkryciem i użyciem nowych algorytmów, pozwoliły na stworzenie rozproszonych rejestrów.

Najprościej rozproszonym rejestrem nazywamy bazę danych aktualizowaną przez każdego uczestnika w dużej sieci. Dystrybucja jest jedyna w swoim rodzaju: dokumenty nie są przekazywane do różnych węzłów przez centralny organ, ale zamiast tego są niezależnie konstruowane i utrzymywane przez każdy węzeł. Oznacza to że każda transakcja jest przetwarzana przez każdy pojedynczy węzeł, następnie ukazują nam sie wnioski nad którymi odbywa sie głosowanie aby upewnić się że każdy poszczególny węzeł ma te same dane.

Po osiągnięciu konsensusu, rozproszony rejestr zostaje zaktualizowany, a wszystkie węzły zachowują własną identyczną kopie rejestru. Taka budowa pozwala na nową zręczność jako system zapisu, który wykracza poza prostą bazę danych.

Rozproszone rejestry są dynamiczną formą mediów i posiadają możliwości, które wybiegają daleko poza statyczne, oparte na papierze rejestry. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w naszym przewodniku “Co potrafi Blockchain?” Na razie prosta wersja umożliwia nam sformalizowanie i zabezpieczenie nowych rodzajów relacji w cyfrowym świecie.

Istotą nowych rodzajów relacji jest to, że koszt zaufania (dotychczas zapewniony przez notariuszy, prawników, banków, urzędników ds. Zgodności z przepisami, rządom itp.) omija architektura i cechy rozproszonych rejestrów blockchain.

Wynalazek rozproszonych rejestrów stanowi rewolucję w sposobie gromadzenia i przekazywania informacji. Dotyczy to zarówno danych statycznych (rejestru), jak i danych dynamicznych (transakcji). Rozproszone rejestry pozwalają użytkownikom wyjść poza zwykłą opiekę baz danych i pozwala skupić nam się na tym w jaki sposób używamy, manipulujemy i wyodrębniamy wartości z baz danych – a pozwala nam zaoszczędzić wiele pracy przy utrzymaniu i zabezpieczeniu baz danych.

ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco i otrzymuj najważniejsze wiadomości ze świata kryptowalut

Invalid email address
Obiecujemy nie wysyłać spamu. W każdej chwili możesz anulować subskrypcję.