Ethereum – co to takiego?

Czym jest Ethereum?

Aby można było zrozumieć ethereum, warto najpierw zrozumieć internet.

Dzisiaj nasze dane osobowe, hasła i informacje finansowe są w dużej mierze przechowywane na komputerach innych osób – w chmurach i serwerach firm takich jak Amazon, Facebook lub Google. Nawet ten artykuł CoinWorld jest przechowywany na serwerze kontrolowanym przez firmę, która pobiera opłaty za przechowywanie tych danych.

Ta konfiguracja ma wiele udogodnień, ponieważ firmy te wdrażają zespoły specjalistów, którzy pomagają w przechowywaniu i zabezpieczaniu tych danych, a także usuwają koszty związane z hostingiem i czasem pracy.

Ale dzięki tej wygodzie istnieje również luka. Jak się dowiedzieliśmy, haker lub rząd mogą uzyskać niepożądany dostęp do plików bez Twojej wiedzy, wpływając lub atakując usługę innej firmy – co oznacza, że mogą kraść, odczytywać lub zmieniać ważne informacje.

Brian Behlendorf, twórca Apache Web Server, posunął się do oznaczenia tego scentralizowanego projektu mianem „grzechu pierworodnego” Internetu. Niektórzy, jak Behlendorf, twierdzą, że Internet zawsze miał być zdecentralizowany, a rozszczepiony ruch pojawił się wokół nowych narzędzi, w tym technologii blockchain, aby pomóc osiągnąć ten cel.

Ethereum to jedna z najnowszych technologii, która łączy ten ruch.

Podczas gdy bitcoin ma na celu obalenie systemu PayPal i bankowości internetowej, celem ethereum jest wykorzystanie blockchainu do zastąpienia stron trzecich – takich, które przechowują dane, przenoszą kredyty hipoteczne i śledzą złożone instrumenty finansowe.

Światowy komputer

Krótko mówiąc, ethereum chce być „światowym komputerem”, który zdecentralizuje – a niektórzy twierdzą, że zdemokratyzuje – istniejący model klient-serwer.

Dzięki ethereum serwery i chmury są zastępowane tysiącami tak zwanych „węzłów” prowadzonych przez użytkowników z całego świata (tworząc „komputer świata”).

Wizja jest taka, że ethereum umożliwiłoby tę samą funkcjonalność ludziom na całym świecie, umożliwiając im konkurowanie w oferowaniu usług na szczycie tej infrastruktury.

Na przykład, przewijając typowy sklep z aplikacjami, zobaczysz wiele kolorowych kwadratów reprezentujących wszystko, od bankowości po sprawność i aplikacje do przesyłania wiadomości. Aplikacje te polegają na firmie (lub innej usłudze zewnętrznej) do przechowywania informacji o karcie kredytowej, historii zakupów i innych danych osobowych – gdzieś na serwerach kontrolowanych przez osoby trzecie.

Wybór aplikacji jest oczywiście również regulowany przez osoby trzecie, ponieważ Apple i Google utrzymują (lub w niektórych przypadkach cenzurują) określone aplikacje, które można pobrać.

Weźmy przykład usługi dokumentu online, takiego serwisu jak Evernote lub Google Docs.

Ethereum, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zwróci właścicielowi kontrolę nad danymi w tego typu usługach oraz kontrolę nad prawami twórczymi do jego autora .

Chodzi o to, że jeden podmiot nie będzie już miał kontroli nad Twoimi notatkami i że nikt nie może nagle zablokować samej aplikacji, tymczasowo przenosząc wszystkie swoje notatniki do trybu offline. Tylko użytkownik może wprowadzać zmiany, a nie jakikolwiek inny podmiot.

Teoretycznie łączy kontrolę, jaką ludzie mieli nad ich informacjami w przeszłości, z łatwymi do uzyskania informacjami, do których przywykliśmy w erze cyfrowej. Za każdym razem, gdy zapisujesz zmiany, dodajesz lub usuwasz notatki, każdy węzeł w sieci dokonuje zmiany.

Warto zauważyć, że pomysł został odebrany sceptycznie.

Chociaż aplikacje wydają się być możliwe, nie jest jasne, które aplikacje blockchain rzeczywiście okażą się przydatne, bezpieczne lub skalowalne i czy kiedykolwiek będą tak wygodne w użyciu, jak aplikacje, których używamy dzisiaj.

 

ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco i otrzymuj najważniejsze wiadomości ze świata kryptowalut

Invalid email address
Obiecujemy nie wysyłać spamu. W każdej chwili możesz anulować subskrypcję.