„Libra od Facebooka stanowi zagrożenie dla globalnego systemu bankowego!”

Według analityków szwajcarskiego Banku Rozliczeń Międzynarodowych (BIS) – projekt wewnętrznej kryptowaluty Facebooka – LIBRA, stanowi zagrożenie dla globalnego systemu bankowego . Będzie zatem wymagał szybkiej reakcji regulatorów.

Przedstawiciele Instytucji nazywanej „bankiem banków centralnych” wskazują, że platformy społecznościowe, takie jak Facebook, mogą mieć dużą przewagę nad bankami komercyjnymi, gdyż posiadają ogromną bazę konsumentów oraz dostęp do dotyczących owych użytkowników informacji. Będą zatem w stanie oferować finansowanie za pomocą kryptowalut ludziom i spółkom, które dotąd były pomijane przez sektor bankowy.

Szef działu analiz w BIS – Hyun Song Shin, w udzielonym niedawno wywiadzie stwierdził:

Regulatorzy powinni odpowiedzieć na wejście wielkich firm technologicznych do świata finansów tak, by pozwolić na zachowanie korzyści, a przy tym ograniczyć ryzyko do minimum.”

Jak poinformowały zagraniczne media – Amerykańska Rezerwa Federalna (FED) jako jeden z pierwszych dużych regulatorów zaczęła uważnie przyglądać się planowanej przez Facebooka kryptowalucie Libra. Instytucja zamierza utrzymać obserwacje na wysokim poziomie w zakresie ochrony konsumentów i regulacji.

Przewodniczący FED – Jerome Powell, w swoim wtorkowym przemówieniu w Nowym Jorku, odpowiadając na pytania publiczności powiedział:

Libra to nowa rzecz, przyglądamy się jej bacznie. Biorąc pod uwagę możliwą skalę tego zjawiska, myślę, że nasze oczekiwania z punktu widzenia ochrony konsumenta oraz przepisów będą bardzo, bardzo rygorystyczne!”

Dodał również:

Nadzór nad kryptowalutą Libra znajdzie się w wielu krajach. Szersza perspektywa jest taka, że przyjrzymy się jej naprawdę uważnie i żadne nieprawidłowości nam nie umkną”

ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco i otrzymuj najważniejsze wiadomości ze świata kryptowalut

Invalid email address
Obiecujemy nie wysyłać spamu. W każdej chwili możesz anulować subskrypcję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *