Gdzie i jak moge kupić Bitcoiny?

Nauczyłeś się już podstaw o Bitcoinie, dostrzegłeś w nim potencjał i chciałbyś nabyć jakąś jego część. Ale jak się to robi?

(NIGDY nie inwestuj więcej niż możesz pozwolić sobie stracić – kryptowaluty są bardzo zmienne , kurs może pójść zarówno szybko w górę jak i w dół).

Bitcoina można kupić na giełdzie, lub bezpośrednio od innych ludzi na rynkach kryptowalut. Opis giełd kryptowalut znajdziesz TUTAJ.

Możesz zapłacić za niego na wiele sposobów, począwszy od gotówki, poprzez karty kredytowe i debetowe następnie przez przelewy bankowe, a skończywszy na kupowaniu za pomocą innych kryptowalut, w zależności od tego gdzie i od kogo je kupujesz.

1. Zakładanie portfela

Pierwszy krok to założenie portfela do przechowywania twoich Bitcoinów, będziesz go potrzebował niezależnie od tego jakiej metody zakupu byś nie wybrał. To może być portfel online, (zarówno może to być część platformy od wymiany walut, lub po prostu niezależny dostawca), portfel który instalujesz na komputer, mobilny portfel lub portfel offline (portfel sprzętowy lub tzw. paper wallet).

Mimo tak dużej różnorodności portfeli, jest też wiele serwisów do założenia portfela online, więc zanim podejmiesz decyzje gdzie będziesz trzymał swoje Bitcoiny, zbadaj rynek i zastanów sie dobrze.

Wiele wskazówek dotyczących portfeli kryptowalutowych możesz znaleźć TUTAJ.

Najważniejszą częścią każdego portfela jest przechowywanie swoich kluczy(ciąg znaków) I/lub haseł w bezpieczny sposób. Jeśli stracisz je, stracisz również dostęp do swoich Bitcoinów które tam będą.

2. Otwarcie konta na Giełdzie.

Giełdy kryptowalut będą kupować i sprzedawać bitcoiny w twoim imieniu. Istnieją setki giełd które dokonują operacji w tej chwili, gdzie każda ma inny stopień płynności i bezpieczeństwa. Tak jak w przypadku portfeli najlepiej jest rozejrzeć się i trzy razy przemyśleć podjętą decyzje – możesz mieć dużo szczęścia i mieć dostęp do wielu renomowanych giełd do wyboru, lub będziesz ograniczony do jednej lub dwóch wszystko zależy od tego w jakim kraju mieszkasz.

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć poradniki i opisy najbardziej popularnych giełd w Polsce. Gdzie w prosty sposób wymienisz złotówki na kryptowaluty.

Największą giełdą Bitcoina na świecie jest w tym momencie Binance. Inne duże giełdy: Coinbase, Bitmex, Bittrex, Kraken, Bitfinex, Bitbay.

W związku z obostrzeniami związanymi z KYC (know-your-client) i AML (anti-money-laundering) wiele giełd teraz wymaga zweryfikowania tożsamości użytkownika. Zazwyczaj weryfikacja musi zawierać zdjęcie dowodu osobistego oraz potwierdzenie adresu zamieszkania.

Większość giełd akceptuje wpłaty poprzez przelewy bankowe lub karty kredytowe , kilka giełd jest skłonnych do współpracy z Paypal. Giełdy pobierają niewielkie opłaty od handlu kryptowalutami, przeważnie jest to 0.1-0.4% od każdej transakcji (Część z tych prowizji trafia też do górników pilnujących sieci bitcoina podczas wypłat z giełdy).

Każda giełda w inny sposób podchodzi do weryfikacji swoich użytkowników, prowizji od handlu. Jeśli zasady które stosuje giełda są dla Ciebie nie jasne, możesz wybrać inną platforme.

Giełda po otrzymaniu wpłaty, kupi odpowiednią kwotę Bitcoina (lub innej kryptowaluty która wybierzesz) w twoim imieniu i zdeponuje je w automatycznie wygenerowanym portfelu na giełdzie.

Zakupy za gotówkę.

2- Wybierz metodę zakupu.

Platformy takie jak LocalBitcoins pomogą ci indywidualnie znaleźć blisko ciebie kogoś kto będzie chciał zamienić Bitcoiny na gotówkę. W polsce mamy już sieć kantorów wymiany kryptowalut o nazwie FlyingAtom. Gdzie bez problemu możemy wymienić gotówkę na bitcoina i odwrotnie.

Bitomaty – są to maszyny odpowiedzialne za wysyłanie Bitcoinów na twój portfel za gotówkę. Działają na podobnej zasadzie co bankomaty bankowe- skanujesz kod QR ze swojego portfela, wkładasz odpowiednią ilość gotówki a bitcoiny trafią zaraz na twój portfel. Znajdziemy je w każdym większym mieście w polsce.

ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco i otrzymuj najważniejsze wiadomości ze świata kryptowalut

Invalid email address
Obiecujemy nie wysyłać spamu. W każdej chwili możesz anulować subskrypcję.