Jak działa Ethereum?

Jak działa Ethereum?

Teraz, gdy omówiliśmy czym jest Ethereum, pora zagłębić się w głębiej w jego budowę i zastosowanie.

Słyszałeś może o aplikacji do notebooków “What is Ethereum“?

Używając Ethereum , aplikacja do przechowywania i kontrolowania swoich danych nie wymaga żadnego podmiotu. Aby to osiągnąć , etherum pożycza z protokółu bitcoina który jest projektem blockchain, ale ulepsza go aby obsługiwał aplikacje które zajmują się nie tylko sferą finansową.

Ethereum ma na celu przebicie Bitcoina pod względem użyteczności. Deweloperzy Ethereum chcą aby każdy mógł tworzyć aplikacje oparte o blockchain Ethereum które maja dużo więcej opcji od Bitcoina tj. nowe zasady własności, alternatywne formy płatności, inne sposoby przenoszenia danych.

Celem programowania ethereum “turing complete“, jest umożliwienie programistom tworzenia większej ilości programów, w których transakcje blockchain mogłyby zarządzać i automatyzować określone zadania.

Ta elastyczność jest prawdopodobnie główną innowacją ethereum, więcej informacji znajdziesz tutaj “Jak działają tzw. Smart Contracty Ethereum?”.

Blockchain Etherum

Budowa blockchaina ethereum jest bardzo zbliżona do Bitcoina, ponieważ posiada wspólny zapis całej historii transakcji. Każdy węzeł w sieci przechowuje kopię tej historii.

Duża różnica w etherum polega na tym że jego węzły przechowują najnowszy stan każdej inteligentnej umowy, oprócz wszystkich transakcji eterowych. (Jest to o wiele bardziej skomplikowane niż widać, ale poniższy tekst powinien ci wiele wyjaśnić).

Dla każdej aplikacji etherum sieć musi śledzić “state” , informacje o wszystkich aplikacjach w tym stan konta każdego użytkownika, cały kod inteligentnej umowy oraz miejsce przechowywania.

Bitcoin używa niezrealizowanych transakcji by sprawdzić kto ma ile bitcoinów.

Może brzmi to bardzo skomplikowanie, lecz pomysł jest dość prosty. Kiedy każda transakcja jest dokonywana sieć “przerywa” całkowitą kwotę, jakby były papierowymi pieniędzmi, następnie wydając bitcoiny w sposób który sprawia, że dane zachowują sie podobnie do fizycznych monet.

Aby dokonać przyszłych transakcji, sieć bitcoina musi zsumować wszystkie elementy zmian, które są kwalifikowane jako “spent” i “unspent”

Z drugiej strony ethereum używa kont.

Podobnie jak środki na kontach bankowych, eterowe żetony pojawiają sie w portfelu i można je przenieść na inne konto. Fundusze zawsze gdzieś są, ale nie posiadasz jeszcze tego co można nazwać kontynuacją relacji.

Czym jest wirtualna maszyna etherum.

Za każdym razem gdy ktoś użyje Blockchain Ethereum, przetwarza to sieć tysięcy komputerów.

Kontrakty pisane w inteligentnych i specyficznych językach programowania są opracowane w “bytecode“, którego funkcja zwana jest “Wirtualną Maszyną Etherum”(EVM)”, która może odczytywać i wykonywać.

Do wykonania umowy wszystkie węzły używają swoich EVM.

Pamiętaj że każdy węzeł w sieci trzyma kopię historii transakcji i inteligentnej umowy, oprócz śledzenia aktualnego “state“. Za każdym razem gdy użytkownik podejmuje działanie, wszystkie węzły w sieci muszą dojść do porozumienia że zmiana ta miała miejsce.

Celem jest, aby sieć węzłów i górników wzięła odpowiedzialność za przeniesienie zmiany ze stanu do stanu, aniżeli biorą odpowiedzialność za władzę, taką jak PayPal lub Bank.

Górnicy bitcoina potwierdzają przesunięcie własności bitcoinów z jednej osoby na drugą. EVM realizuje umowę z jakimikolwiek zasadami które zaprogramował początkowo programista.

Rzeczywiste obliczenie na EVM są osiągane poprzez język kodu bajtowego “Stack-based“(Jedynki i zera które maszyna potrafi odczytać), lecz deweloperzy mogą pisać inteligentne umowy w językach na wysokim poziomie, takich jak Solidity i Serpent, które są łatwiejsze dla ludzi do czytania i pisania.

Jak przedstawione jest w naszym przewodniku “Jak działa kopanie Ethereum?”, górnicy zapobiegają złym zachowaniom np. Upewniają się, że nikt nie wydaje pieniędzy więcej niż raz i odrzuca umowy za które nie zapłacono.

Istnieje kilka tysięcy “Etherum Nodes“, a każdy węzeł opracowuje i wykonuje ten sam kod.

Jest to dość ,,obliczeniochłonne” dlatego sieć nie jest wykorzystywana często.

ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco i otrzymuj najważniejsze wiadomości ze świata kryptowalut

Invalid email address
Obiecujemy nie wysyłać spamu. W każdej chwili możesz anulować subskrypcję.