Jak działają transakcję na Bitcoinie?

Jak działają transakcję na bitcoinie?

Prosta wersja:

Jeśli chce wysłać część mojego bitcoin’a do Ciebie, publikuję tę intencję a nodes (węzły sieci – potocznie górnicy) bitcoin sprawdzają czy 1) mam wystarczająca ilość bitcoinów aby je wysłać 2) nie wysłałem jej już do innej osoby wcześniej. Po potwierdzeniu tych informacji moja transakcja zostaje włączona do „bloku”, który zostaje dołączony do poprzedniego bloku – stąd termin „blockchain”. Transakcji nie można cofnąć ani zmodyfikować, ponieważ oznaczałoby to że trzeba edytować wszystkie bloki które pojawiły się później.

Nieco bardziej skomplikowane:

Mój portfel bitcoinowy tak właściwie nie przechowuje moich bitcoinów. To, co robi, to przechowywanie mojego adresu bitcoin, który prowadzi rejestr wszystkich moich transakcji, a tym samym mojego salda. Ten adres – długi ciąg 34 liter i cyfr – jest również znany jako mój „klucz publiczny”. Nie przeszkadza mi, że cały świat widzi tę sekwencję ponieważ każdy adres / klucz publiczny ma odpowiadający mu „klucz prywatny” składający się z 64 liter i cyfr. Klucz ten jest jednak prywatny i ważne jest, aby przechowywać go bezpiecznie i w tajemnicy. Oba klucze są powiązane, ale nie ma mowy, że mógłbyś poznać mój klucz prywatny z mojego klucza publicznego.

Jest to ważne ponieważ każda transakcja którą wydaje z mojego adresu bitcoin musi być sygnowana moim kluczem prywatnym. Aby to zrobić, umieściłem zarówno mój klucz prywatny, jak i szczegóły transakcji (ile bitcoinów chcę wysłać i komu) do oprogramowania bitcoina na moim komputerze lub smartfonie.

Dzięki tym informacjom program wypuszcza podpis cyfrowy, który zostaje wysłany do sieci w celu sprawdzenia poprawności.

Ta transakcja może zostać zatwierdzona – co oznacza jedno – jestem właścicielem bitcoina, który przekazuję tobie, i że nie wysłałem go jeszcze komuś innemu – załączając podpis i mój klucz publiczny (który wszyscy mogą zobaczyć ) do sieci bitcoin. Jest to jeden z geniuszy bitcoina: jeśli podpis został złożony za pomocą klucza prywatnego odpowiadającego temu kluczowi publicznemu, sieć bitcoina sprawdzi poprawność transakcji, nie wiedząc, jaki jest klucz prywatny. Bardzo sprytne.

Następnie sieć potwierdza, że nie wydałem wcześniej bitcoina, uruchamiając moją historię transakcji, co może zrobić, ponieważ zna mój adres ( mój klucz publiczny) oraz dlatego że wszystkie transakcje są publiczne w księdze bitcoinów.

Jeszcze bardziej skomplikowane:

Po zweryfikowaniu transakcji zostaje ona dołączona do „bloku” wraz z wieloma innymi transakcjami.

Krótka dygresja, aby omówić, co to jest „hash” ponieważ jest to ważne dla następnego akapitu: : „hash” jest wytwarzany przez „funkcję hashującą”, która jest złożonym równaniem matematycznym, które redukuje dowolną ilość tekstu lub danych do 64-znakowego łańcucha. Nie jest to przypadkowe – za każdym razem, gdy wstawisz ten konkretny zestaw danych za pomocą funkcji mieszania, otrzymasz ten sam 64-znakowy ciąg. Ale jeżeli wstawisz np. przecinek może to dużo zmienić, a mianowicie otrzymasz zupełnie inny 64-znakowy ciąg. Cały ten artykuł można by zredukować do skrótu, i dopóki nie zmienię czegoś, nie usunę, nie dodam nic do tekstu ten skrót mimo wymieszania zostanie zachowany. Jest to bardzo skuteczny sposób aby sprawdzić czy coś nie zostało zmienione jak również wtedy blokchain może potwierdzić że transakcja nie została sfałszowana.

Wróćmy do naszych bloków: każdy blok zawiera część swoich danych, skrót „hash” z poprzedniego bloku. To właśnie sprawia, że jest częścią łańcucha, stąd termin blockchain. Zatem jeżeli choć jedna mała część została sfałszowana, zmanipulowana we wcześniejszym bloku, zmieni się „hash” bieżącego bloku(pamiętaj że jedna mała zmiana na wejściu funkcji „hash” może zmienić wyjście). Zatem jeżeli chcesz coś zmienić w poprzednim bloku, musisz to także zrobić w bieżącym, który po zmianie hash’u w poprzednim nie jest już poprawny. To trudne do zrobienia zwłaszcza jeżeli osiągnąłeś już połowę drogi a okazuje się że przed przerabianym blokiem jest jeszcze jeden kolejny, którego także musisz zmienić i każdego kolejnego również.

To wszystko sprawia, że bitcoin jest praktycznie odporny na oszustwa. Mówię praktycznie ponieważ nie jest to niemożliwe, jednakże bardzo bardzo bardzo bardzo trudne i dlatego mało prawdopodobne. Nikomu się to jeszcze nie udało.

Ciekawostka

Wszystkie transakcje które odbywają się w sieci Bitcoina możemy obserwować w czasie rzeczywistym na stronie https://www.blockchain.com/pl/btc/unconfirmed-transactions .

Tutaj znajdziemy wszystkie pojawiające się bloki Bitcoinahttps://www.blockchain.com/pl/btc/blocks .

ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco i otrzymuj najważniejsze wiadomości ze świata kryptowalut

Invalid email address
Obiecujemy nie wysyłać spamu. W każdej chwili możesz anulować subskrypcję.