Jak korzystać z Ethereum?

Jak korzystać z Ethereum

Myśl o używaniu Ethereum może wydawać się odstraszająca, jednak nie jest to takie trudne na jakie wygląda.

Jeżeli ‘potężny globalny komputer‘ będzie rozwijał się zgodnie z planem, może stanowić alternatywę dla Facebooka i Google, których wiele osób używa codziennie.

Ethereum może nie być tak intuicyjne jak sieć, jaką znamy dzisiaj, ale mimo to każdy, kto ma komputer lub smartfon, może wypróbować platformę tak długo, jak jest właścicielem „Ether’u” – unikalnych fragmentów kodu, które umożliwiają aktualizacje blockchain’a.

Portfele Ethereum

Po pierwsze, potrzebujesz miejsca do bezpiecznego przechowywania Ethereum (lub przynajmniej miejsca do przechowywania kluczy prywatnych). To prowadzi nas do portfeli Ethereum.

Jedynym zastrzeżeniem jest to, że utrata klucza prywatnego jest o wiele większym problemem niż zagubienie hasła: oznacza to utratę Ether’u na zawsze.

Usuwanie zaufanych stron to miecz obosieczny. Podczas gdy pośrednicy nie są już potrzebni do weryfikowania transakcji, nie ma działu pomocy, z którego można by uzyskać pomoc w odzyskaniu Twojego tajnego klucza.

Mając to na uwadze, istnieje wiele opcji portfeli do przechowywania kryptowalut: portfel desktop, portfel sprzętowy, mobilny portfel oraz tzw. portfele papierowe.

Wybór jednego z powyższych zależy od twoich upodobań dotyczących wygody i bezpieczeństwa. Zazwyczaj te dwa pojęcia są ze sobą sprzeczne: im wygodniej, tym mniejsze bezpieczeństwo (i odwrotnie).

Portfele desktop

Portfele desktop działają na komputerze lub laptopie. Jedną z opcji jest pobranie klienta Ethereum (kopia całej ethereum blockchain). Istnieje kilka klientów Ethereum napisanych w różnych językach programowania i z różnymi kompromisami wydajności.

Proces ten może potrwać nawet kilka dni i będzie wzrastał tylko wraz ze wzrostem Ethereum. Portfel musi zsynchronizować się z najnowszymi transakcjami na blockchain.

Mobilne portfele

Klienci mobilni potrzebują mniejszej ilości danych do pobrania, aby połączyć się z siecią i dokonać transakcji, dzięki czemu są one bardziej odpowiednie do pobrania na Twojego smartfona.

Opcja mobilnego klienta jest wygodniejsza, ale nie tak bezpieczna. Wszyscy klienci Ethereum oferują bezpieczniejszy sposób otrzymywania transakcji, ponieważ nie muszą ufać górnikom lub nodes, aby wysyłać im dokładne informacje – sami weryfikują transakcje.

Przechowywanie kluczy prywatnych na urządzeniu odłączonym od Internetu (metoda znana jako „chłodnia”) jest trudniejsza do zhakowania i najlepiej służy do przechowywania dużych zasobów Ethereum.

Metoda ta nie jest jednak tak łatwa w użyciu, jak w przypadku przechowywania Ethereum na smartfonie lub komputerze podłączonym do Internetu.

Portfele sprzętowe

Portfele sprzętowe, które są często tak małe jak palec lub dwa, zapewne oferują najlepsze z obydwu wymienionych przeze mnie powyżej światów. Te bezpieczne urządzenia, które często można odłączyć od Internetu, mogą podpisywać transakcje bez bycia online.

Ale znów tutaj system depozytowy nie jest dobrym rozwiązaniem jeśli chcesz często obracać Ethereum lub nim grać na giełdzie.

Portfele papierowe

Inną opcją przechowywania w chłodni jest wydrukowanie lub ręczne wpisanie klucza prywatnego na kartce papieru, „portfelu papierowym”, i ulokowanie go w bezpiecznym miejscu, np w skrzynce depozytowej. Narzędzia online mogą generować pary kluczy bezpośrednio na komputerze – nie na serwerach w witrynie, co może narazić klucze na włamanie do witryny.

Możliwe jest również wygenerowanie kluczy przy użyciu wiersza poleceń, pod warunkiem, że masz zainstalowane wymagane pakiety kryptograficzne dla preferowanego języka.

Wszystko to mówi nam, że jeżeli stracisz bądź zgubisz swój klucz prywatny, przepadnie on na dobre.

Tak więc najlepszą praktyką jest wygospodarowanie sobie trochę dodatkowego czasu na tworzenie kopii klucza prywatnego i przechowywanie ich w różnych bezpiecznych miejscach, na wypadek gdyby któryś się zgubił bądź też został zniszczony.

Kupowanie Etheru

Nabywanie Etheru różni się w zależności od kraju lub przynajmniej waluty. Musisz znaleźć kogoś online lub osobiście, który ma Ether i chce handlować.

Zawsze jest opcja spotkania się osobiście, aby kupić lub sprzedać Ether, zwłaszcza jeśli mieszkasz w mieście z częstymi spotkaniami Ethereum, takimi jak Nowy Jork lub Toronto.

Nie zawsze jest to opcja na mniej zaludnionych obszarach. Wymiany umożliwiają użytkownikom kupowanie Etheru bezpośrednio za pomocą dolarów lub bitcoinów.

Zakup Etheru za pomocą innej waluty może wymagać podjęcia dodatkowych kroków.

Bitcoin jest najczęściej używaną kryptowalutą, a ludzie na całym świecie chętniej handlują nim w swojej walucie. Jeśli więc na przykład chcesz kupić Ether za złotówki, najłatwiej byłoby kupić bitcoiny na giełdzie, a następnie wymienić je na Ether.

Kiedy już masz Ether, możesz wysłać go bezpośrednio do innej osoby („peer-to-peer”), co prawdopodobnie będzie kosztować niewielką opłatę transakcyjną.

Co teraz ?

Co mogą zrobić użytkownicy kiedy już mają Ether ?

Być może zauważyłeś, że portfel i wymiany do tego momentu były dość podobne do wymiany bitcoinów. Ale aplikacje Ethereum są zupełnie inne.

Użytkownicy z Etherem mogą dołączać lub tworzyć inteligentne umowy (kod, który automatycznie wykonuje warunki umowy, dzięki czemu nie musisz polegać na stronie trzeciej).

Pakiety inteligentnych umów mogą być używane do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji („dapps”), których można użyć lub do nich dołączyć.

Jak działa system ?

Zanim jednak przejdziemy dalej, warto wyjaśnić trochę o tym, jak to działa. Ethereum i inne kryptowaluty mają wprawdzie mylący system przechowywania.

Być może jednak warto porównać go z tym, co już wiemy.

Zwracałeś kiedyś uwagę na ciąg liczbowy na przedniej stronie karty kredytowej? Jest to konieczne dla banków, aby określić, gdzie powinien wysłać pieniądze, w momencie gdy karta jest przesuwana do bankomatu. Kryptowaluty umożliwiają generowanie podobnych numerów identyfikacyjnych, zajmujących się identyfikacją tego, który fundusz należy obciążyć.

W tym systemie istnieją dwa główne elementy, których użytkownicy potrzebują do identyfikacji. Są to: klucz publiczny i klucz prywatny. Zwykle reprezentowane jako zaszyfrowany ciąg liczb i liter, dwa klucze są połączone ze sobą za pomocą kryptografii.

Klucz publiczny można wysłać do innych osób, aby wiedziały, gdzie mają wysłać Ci pieniądze. Jeśli chcesz, aby ludzie wysyłali Ci Ether, potrzebujesz adresu: zaszyfrowanego ciągu liter i cyfr wywodzących się z podobnie zakodowanego klucza publicznego, aby ludzie mogli wysyłać coiny.

Aby wydać Ether, musisz zaakceptować wykonywaną transakcję za pomocą klucza prywatnego, który, jak sama nazwa wskazuje, jest podobny do hasła. W analogii karty kredytowej jest ona podobna do pinu używanego do odblokowania środków w bankomacie lub płatności w sklepie.

Więc jakie są korzyści z tego systemu? Jedną z kluczowych różnic w otwartym blokchainie (takich jak bitcoin i ethereum) jest to, że użytkownicy mogą generować numer identyfikacyjny dla swoich funduszy w dowolnym momencie. Nie muszą czekać, aż bank zatwierdzi wniosek o konto bankowe i przedstawi kartę kredytową.

 

ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco i otrzymuj najważniejsze wiadomości ze świata kryptowalut

Invalid email address
Obiecujemy nie wysyłać spamu. W każdej chwili możesz anulować subskrypcję.