Jak wydobywa się Bitcoina?

Gdy pierwszy raz usłyszałeś o “kopaniu” bitcoina, wyobraziłeś sobie że monety będą wydobywane z ziemi… Ale przecież bitcoin nie jest fizyczny, więc dlaczego nazywamy to kopaniem?

Ponieważ jest to w pewnym stopniu podobne do kopania złota tylko że bitcoin istnieje jedynie w swoim protokole (podobnie jak złoto istnieje w ziemi), ale nie został wydobyty jeszcze na światło dzienne (tak jak złoto kiedyś nie było wykopane z ziemii). Protokół określa że istnieje 21 milionów bitcoinów i ani sztuki więcej. Górnicy zajmują się jego wydobywaniem.

nagradzani za tworzenie bloków wewnątrz których znajdują się zweryfikowane transakcje użytkowników sieci Bitcoina oraz nagradzani są za rozwiązanie problemu matematycznego znajdującego się w każdym z bloków.

Węzły – Nodes

Wracając, porozmawiajmy o “nodes”. Node to mocny komputer który napędza oprogramowanie bitcoina i pomaga mu brać udział w przekazywaniu informacji. Każdy może używać node, po prostu pobierasz oprogramowanie bitcoina (za darmo) i zostawiasz otwarty jeden z portów (wadą jest że pobiera energię elektryczną i magazynuje miejsce – sieć w momencie pisania zajmuje około 150 GB). Nodes rozpowszechniają transakcje bitcoina na całą sieć. Jeden “Node” wysyła wiadomość do innych “nodes” aby przekazać informacje do następnego Node. W taki sposób porusza się to w sieci ze sporą szybkością.

Niektóre Nodes są węzłami które kopią (są one nazywane górnikami). Grupa niepotwierdzonych transakcji zbiera sie w blok i zostaje dodana do blockchain. W jaki sposób się to odbywa? Poprzez rozwiązywanie skomplikowanych matematycznych puzzli które są częściami protokołu bitcoina, i umieszczanie odpowiedzi w bloku. Puzzel potrzebuje rozwiązania – liczby, gdy połączymy to z danymi w bloku i wykorzystamy funkcje hashującą otrzymamy rozwiązanie problemu matematycznego. Jest to znacznie trudniejsze niż wygląda…

(Dla miłośników ciekawostek, ta liczba jest nazywana “nonce“, która jest połączeniem “liczby użytej raz”. W przypadku bitcoina, nonce jest liczbą całkowitą z przedziału od 0 do 4294967296.)

Układanie puzzli

Jak znajdują tą liczbę – rozwiązanie ? Po prostu zgadując losowo. Funkcja hashująca sprawia że jest to niemożliwe do przewidzenia. Górnicy zgadują tajemniczy numer i wbijają go razem z funkcja hashujaćą do kombinacji w danym bloku. Hash który powstał musiał startować z wcześniej ustaloną ilością zer. Nie ma możliwość żeby wiedzieć który numer zadziała, ponieważ dwie kolejne liczby całkowite będą dawały rozbieżne wyniki. Co więcej, może być kilka specjalnych numerów które tworzą pożądany wynik, lub może nie pojawić sie nic (gdy taka kombinacja sie nie uda, górnicy próbują inną mieszankę cyfr).

Pierwszy górnik po osiągnięciu celu z żądanego zakresu, ogłasza zwycięstwo na całą sieć Bitcoina. Po takiej sytuacji reszta górników opuszcza blok który został “wydobyty” i zaczyna zgadywać tajemniczy numer w kolejnym bloku. Za trafienie “nonce” , w nagrode górnik dostaje troche nowych Bitcoinów.

Ekonomia

W czasie pisania, nagroda w każdym z bloków to 12,5 bitcoinów, co daje nam w tej chwili 50000$.

Mimo że nie jest to tak proste do wykonania jak wygląda. Są setki kopiących Nodes walczących o tak ciekawą nagrodę, lecz jest to w pewnym sensie łut szczęścia i moc obliczeniowa (im więcej obliczeń, zgadywania zdołasz wykonać tym większe jest twoje szczęście).

Ponadto koszt bycia kopiącym węzłem jest spory, nie tylko z powodu potrzebnego potężnego sprzętu (jeśli masz lepszy procesor niż twoi przeciwnicy, masz wtedy większe szanse na znalezienie poprawnego numeru niż oni), ale również z kosztu prądu który jest pobierany przez sprzęt.

Ponad to liczba bitcoinów ogłaszana jako nagroda za odnalezienie tajemniczego numeru spada. Jest to w tym momencie 12,5 bitcoinów, ale spada o połówę co cztery lata (następny spadek odbedzie się w 2020 roku). Jest to zabieg który w historii napędzał cenę bitcoina. Czym mniej bitcoinów w bloku tym ciężej jest go kopać. Podaż spada.

Trudności

Trudność obliczeń (wymagana ilość zer na początku ciągu hash) jest poprawiana często, tak aby każdy blok obliczany był co 10 minut.

Dlaczego tylko 10 minut? Górnicy i entuzjaści Bitcoina uwarzają że jest to idealny czas na stabilną podaż nowych monet. Wydobycie Bitcoina dzięki temu zabiegowi skończy się dopiero w 2140r.

Gratuluję jeśli udało dotrwać Ci się do końca. Jest jeszcze sporo rzeczy do wytłumaczenia, aczkolwiek teraz masz juz swoją wizje szerokiego zarysu geniuszu, oprogramowania i koncepcji. Po raz pierwszy w historii mamy system który pozwala na wygodny transfer cyfrowy w sposób zdecentralizowany, wolny od zaufania i odporny na manipulacje. Efekty tej technologii mogą być ogromne.

ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco i otrzymuj najważniejsze wiadomości ze świata kryptowalut

Invalid email address
Obiecujemy nie wysyłać spamu. W każdej chwili możesz anulować subskrypcję.