Słownik pojęć

ICO – Initial coin offering, możemy to porównac ze spółka debiutująca na giełdzie. Podczas ICO danego projektu możemy kupić sobie ich kryptowalutę lub tokena jeszcze przed wypuszczeniem jej na rynek. Dzięki temu możemy być jednymi z pierwszych inwestorów w dany projekt. Niestety 90% ICO kończy się bardzo dużymi stratami gdyż rynek jest jeszcze nie uregulowany i byle kto z dobrym marketingiem mógł stworzyć swoje ICO. Podczas hossy w 2016-2017 roku firmy potrafiły zbierać setki milionów na swój projekt w ciągu zaledwie kilku dni.

Hodl – lekko zmodyfikowane słowo hold z języka angielskiego. Podczas dużych wzrostów na kryptowalutach ktoś na jednym z dużych forów odnośnie kryptowalut dodał bardzo emocjonalny wpis i po prostu zrobił małą literówke. Miał na myśli hold czyli trzymać, w kontekście kryptowalut oznacza to po prostu kupienie i trzymanie długo kupionych kryptowalut bez ich sprzedawania. Społeczność krypto bardzo szybko podłapała temat 🙂

Fork kryptowaluty – demokratyczne naniesienie poprawke na blockchain danej kryptowaluty, nie dochodzi tutaj do rozszczepienia głównego łańcucha sieci. Jest to soft wersja wprowadzania zmian w jakiejś kryptowalucie.

Hard Fork kryptowaluty – Do hard forka dochodzi w momencie gdy jakaś część społeczności chce wprowadzić zmiany w danej kryptowalucie, podczas gdy reszta się nie zgadza. Dochodzi do sklonowania łańcucha danej kryptowaluty w efekcie czego powstaje nowa kryptowaluta która ma identyczny blockchain do oryginalnej, z dodatkiem oczywiście poprawek które chciała wprowadzić część społeczności. Przez ten zabieg możemy znaleźć na rynku takie kryptowalut jak Bitcoin Gold, Bitcoin Diamond itd.

KYC – know your client. Jest to procedura prawna do której zmuszone są dostosować sie instytucje finansowe. Polega to na weryfikacji tożsamości swoich klientów aby zapobiec praniu pieniędzy.

Ledger Nano S – Portfel sprzętowy na którym możemy trzymać swoje kryptowaluty.

Mining (kopanie kryptowalut) – Jest to sposób na zdobywanie nowych kryptowalut jak również na trzymanie porządku w sieci kryptowaluty. Za potwierdzenie transakcji i wykonywanie pracy kryptograficznej wynagradzani jesteśmy w kryptowalucie.

Proof of Work – jeden ze sposób kopania kryptowalut. Polega na rozwiązaniu bardzo trudnego zadania matematycznego do którego rozwiązania potrzebna nam jest jest jak największa moc obliczeniowa komputerów. Samo rozwiązanie jest trudne, natomiast weryfikacja poprawności wyniku jest bardzo prosta.

ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco i otrzymuj najważniejsze wiadomości ze świata kryptowalut

Invalid email address
Obiecujemy nie wysyłać spamu. W każdej chwili możesz anulować subskrypcję.