Technologia blockchain pomoże Unii Europejskiej z imigrantami?

Jak podają zagraniczne media – niemiecki rząd widzi w blockchainie ogromny potencjał, nie tylko w kontekście rynków finansowych! Przedstawiciele tamtejszych władz stwierdzili, że technologia łańcucha bloków może „wspierać jedność Europy na fundamentalnym poziomie”.

Niemieckie federalne Biuro ds. Migracji i Uchodźców (BAFM) analizując rewolucyjną technologię doszło do ciekawych wniosków. Zdaniem ekspertów blockchain posiada „daleko idący potencjał poprawy procedur azylowych”.

Algorytm proof-of-concept

Proof-of-concept (PoC) to wspólne dzieło wspomnianego BAFM , Fraunhofer FIT oraz nieznanego z nazwy partnera technologicznego. Nowo powstały projekt ma wspierać kluczowe aspekty procedur azylowych, tj.: „stworzenia niezawodnych oraz bezpiecznych tożsamości cyfrowych, a także poprawę komunikacji między organami na poziomie lokalnym, samorządowym oraz krajowym”.

Twórcy zauważają, że „blockchain może umożliwić tworzenie cyfrowych tożsamości dla uchodźców w oparciu o dane, które zbiera się w chwili ich rejestracji w kraju, do którego są przyjmowani”.

„Niezmienna tożsamość” staje się tym samym podstawą do dalszych procedur azylowych, zapewniając spójną i całkowicie bezpieczną identyfikację każdego wnioskodawcy.

W raporcie, który powstał na bazie analizy projektu czytamy:

„Blockchain ma potencjał, by stać się „cyfrowym aktywatorem” europejskiego federalizmu w kontekście azylu (…). Europejska platforma zdecentralizowanego zarządzania procedurami związanymi z azylem, umożliwiałaby przejrzyste przechowywanie danych przy pierwszej rejestracji osoby w danym kraju. Tożsamości cyfrowe mają wspierać jedność Europy na poziomie podstawowym”

„Najważniejsze jest dostosowanie procedury do przepisów!”

Wspomniany dokument podaje również, że najważniejsze w kontekście uruchomienia całej procedury będzie ustanowienie przepisów dotyczących ochrony danych osobowych (zgodnie z rozporządzeniem GDPR). To one stanowią kluczowe wyzwanie dla innowacji, takich jak technologia blockchian.

Eksperci przekonują jednak, że możliwe jest stworzenie takiej architektury, która byłaby zgodna z GDPR, a jednocześnie spełniałaby wymagania dla systemu azylowego opartego na sieci bloków.

ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco i otrzymuj najważniejsze wiadomości ze świata kryptowalut

Invalid email address
Obiecujemy nie wysyłać spamu. W każdej chwili możesz anulować subskrypcję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *